Skóra ekologiczna i skóra naturalna - podobieństwa i różnice

Niekiedy wcale nie jest łatwo odróżnić skórę ekologiczną od naturalnej. Trzeba w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy. 

Ekoskóra od spodu pokryta jest poliestrem. Nie ma tam mizdry, a więc chropowatej części skóry. Niestety nie zawsze jest możliwość sprawdzenia tego faktu. Drugą metodą jest próba lekkiego zagniecenia materiału. Naturalna skóra jest dość gruba i trudno jest ją uszczypnąć. Przy skórze ekologicznej nie powinno to stanowić większego problemu. 

Czyszczenie skóry ekologicznej

Wierzchnią warstwę ekoskóry tworzą PCV (polichlorek winylu) i PU (poliuretan) łączone ze sobą w różnych proporcjach. To materiał odporny na działanie większości chemikaliów, a więc wyczyścić go można np. płynem do mycia naczyń czy specjalnym preparatem do skóry. Jednak lepiej nie sięgać w tym przypadku po silne detergenty.

Faktura skóry ekologicznej jest zbliżona do faktury skóry naturalnej. Dlatego ich czyszczenie przebiega w podobny sposób. Specyfik należy zaaplikować na miękką g gąbką, a potem wyczyścić zabrudzone miejsce delikatnymi ruchami. Miękka gąbka radzi sobie z tym znacznie lepiej niż np. ściereczka z mikrofibry. Tę wykorzystać można ewentualnie do zebrania brudnej piany. 

Impregnacja skóry ekologicznej

Ogromne znaczenie ma również regularna pielęgacja skóry ekologicznej. Zastosowany w tym przypadku polichlorek winylu zawiera plastyfikatory i to właśnie one nadają materiałowi elastyczność. Na skutek działania wysokiej temperatury czy niektórych substancji chemicznych mogą one stopniowo odparowywać lub wnikać głębiej. Dochodzi wówczas do popękania ekoskóry. Tworzą się na niej mało estetyczne złuszczenia. Co można w takiej sytuacji zrobić? 

Warto na pewno zainwestować w specjalne zestawy przeznaczone do skóry ekologicznej. Ich zadaniem jest poprawienie elastyczności tego materiału. Produkty tego typu nie pozostawiają na ekoskórze tłustej warstwy. Wtedy trudno byłoby bowiem korzystać np. z wykonanych ze skaju mebli. 

Czy warto stawiać na ekoskórę?

Zdania na temat skóry ekologicznej są mocno podzielone. Sporo emocji budzi samo określenie “ekologiczna”. Materiał ten pozyskiwany jest w sposób syntetyczny i rozkłada się setki lat. Dodatkowo pod względem wytrzymałości wypada znacznie gorzej od skóry naturalnej. Może z czasem łuszczyć się i pękać. 

Z drugiej strony nie brakuje osób, którym ekoskóra się po prostu podoba. Na jej korzyść przemawia także niższa cena, niż ma to miejsce w przypadku skóry naturalnej. Poza tym, jeśli jest w odpowiedni sposób pielęgnowana, posłużyć może przez wiele lat. 

Preparaty do skóry ekologicznej

SKAI CLEANER do skaju/ekoskór/skór syntetycznych/tkanin skóropodobnych (500 ml ) SKAI CLEANER do skaju/ekoskór/skór syntetycznych/tkanin skóropodobnych (500 ml )
Producent: Leather Master
Cena: 34,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
mehr ansehen
szt.
WAX ON do skór typu Bycast i do skaju WAX ON do skór typu Bycast i do skaju
Producent: Leather Master
Cena: 72,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
mehr ansehen
szt.
WAX ON LEATHER CARE zestaw do skór typu ByCast i do skaju WAX ON LEATHER CARE zestaw do skór typu ByCast i do skaju
Producent: Leather Master
Cena: 87,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
mehr ansehen
szt.
Zestaw do skóry syntetycznej, skaju Zestaw do skóry syntetycznej, skaju
Producent: Leather Master
Cena: 88,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
mehr ansehen
szt.
nach oben
Sklep jest w trybie podglądu
Vollversion der Webseite
Sklep internetowy Shoper.pl